Obsah

Jak se žilo ve středověku ?

Typ: ostatní | Základní škola
Jak se žilo ve středověku ? Slova jako varkoč, bruchy, šlap, brníř… padla v hodinách dějepisu v pondělí 1. října. Mezi žáky zavítal Karel Burian z Troubek, člen spolku Živé historie, zabývající se rekonstrukcí středověkého života a boje.
Na začátku prezentace se žáci seznámili s rozdělením středověké společnosti podle známého schema: panovník, feudál, prostý lid. Pak následoval popis běžného života středověkých lidí, ukázka jednotlivých částí středověkého oděvu jako např.: bruchy = trenky, nohavice, tunika, zimní kabát prošívanice, či varkoč = plásť s erbovním znamením pána. Ve středověké stravě byla zmíněna rybí paštika s mandličkami, nadívaný páv, ale i obyčejná hrachová kaše.
Nejvíc pozornosti vzbudila výstroj a výzbroj středověkého vojáka. Zvlášť chlapci si mohli zkusit meč, kopí, kbelcovou přilbu, šlap, či potěžkat zhruba 15kilogramovou kroužkovou zbroj, kterou vyráběl mistr brníř se svými spolupracovníky i několik měsíců.
Jak se cestovalo ve středověku, jak se vyráběla pečeť, jak se pomocí křesadla rozdělával oheň a mnoho dalších zajímavostí z dob středověk zpestřilo výuku dějepisu a netradičním způsobem přiblížilo žákům tyto velmi vzdálené časy.
Jitka Lehká


Vytvořeno: 15. 10. 2018
Poslední aktualizace: 15. 10. 2018 21:02
Autor: